Destek Web Tasarım, Atisoft

Web Tasarım - Kurumsal Seo - Yazılım Hizmeti

Gelişen teknolojiyle birlikte internet üzerinde, insanların daha fazla rol alması bazı köklü değişikliklere neden oldu. Özellikle arama motorları bu değişiklikleri fark edip o alan üzerinde büyük bir hızla çalışmalara başladılar. Neyden bahsediyorum tabi ki: Sosyal ağlardan. Son zamanlar da arama motoru pazarının sahipleri (google,yahoo, bing) bu pazarda daha fazla yer edinmek için verdikleri savaşı incelediğimizde olayın ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha görüyoruz. Arama motorları yakın gelecekte arama sonuçlarını sadece sizin bizim web sitemizde ki içerikten değil, kendi içerisinde giderek daha büyük bir platform oluşturan twitter, flickr, friendfeed, youtube ve facebook gibi sosyal ağlardan alacaktır. Durum böyle olunca biraz ileriyi görüp ona göre hareket etmemizde fayda var.

Google’nin yaptığı son açıklamada youtube içerisinde bulunan yorumların da arama motoru sonuçlarına dahil edileceğini duyurmasından sonra arama motoru kavramının yavaş yavaş değiştiğini hisseder olduk.

Peki biz neler yapabiliriz?
Herşeyden önce neredeyse tüm sosyal ağlarda üyeliklerimiz olmalı. Sitelerimize yeni bir içerik girdiğimizde bu içerik sosyal ağlara otomatik olarak iletilmeli. Bu yöntem hem yeni içeriğin anında herkes tarafından okunmasını sağlayacaktır hemde google botlarının sayfamızı daha erken taramasına yardımcı olacaktır. (olurmu öyle şey dediğinizi duyar gibiyim, evet olur ve olacak)

Olayı biraz daha süslersek iletilerimizde bulunan hedef kelimelerimizin basına (twitter için #işaret) koyarak o kelimenin arama sonuclarında aktif olarak rol almasını sağlayabiliriz. Bu şekilde google, yahoo ve bing botları sosyal ağları taradıklarında bu kelimelerinize daha bir önem verecektir. Aynı şekilde facebook fan sayfaları, friendfeed ileti ve yorumları, flickr resim paylaşımlarınız, youtube video ve yorum paylaşımlarınız bağlantı kısmında ilk aklıma gelen delicious linkleriniz gelecek için arama motoru mekanizmasında yer alacak yapılar içerisinde olacaktır. Daha fazla başarı göstermek için bu ağlar içerisinde yer almalı, kuralları bozmadan olabildiğince kendi çalışmalarımızı yansıtmalıyız. Ben inanıyorum ki bu şekilde devam eden bir süreç sonrasında sizin bile inanamayacağınız sonuçlar olacaktır. Çünkü internet gerçekten inanılmaz boyutlara ulaştı ve her geçen saniye daha da büyüyor