Destek Web Tasarım, Atisoft

Web Tasarım - Kurumsal Seo - Yazılım Hizmeti

Web sitenizi duyurmak, ziyaretçi sayınızı arttırmak için öncelikle sitenizi arama motorlarına kayıt ettirmelisiniz. Arama motoru, internet üzerindeki web sitelerini başlıklarına, açıklamalarına, anahtar kelimelerine ve içeriklerine göre indeksleyen sistemlerdir. Ziyaretçileri, aradıkları bilgiyi sağlayan web sitelerine ulaştırırlar. En basit arama motorları, ziyaretçiler tarafından gönderilen başlık, açıklama, anahtar kelime ve benzeri bilgiler arasında arama yapar ve sonuçlar gösterir. Hemen hemen tüm Türkçe arama motorları ve diğer küçük bölgesel arama motorları bu basit şekilde çalışır.

Sonuçların güncelliği nedeniyle gelişmiş arama motorları büyük oranda tercih ediliyor ve hemen hemen bütün internet kullanıcıları gelişmiş arama motorlarını kullanıyor. Basit arama motorlarına kayıt yapmak ise, kayıtlı sitelerin çokluğu, algoritma kullanmamaları ve otomatik güncellenmemeleri sebebi ile yararsız olarak görülüyor. Öte yandan Google ve Yahoo gibi gelişmiş arama motorları sitenizin önemine göre değişen aralıklar ile sitenizi ziyaret ederek, tüm sayfalarınız için güncel sonuçlar gösterir.

Bu arama motorları sitenizde değişiklik olduğunda bu değişikliği takip edemezler, arama sonuçlarında bu kelimeler arandığında sizin sitenizi sonuçlar arasında gösteremezler.

Web sitenizin sisteminde, arama motorlarının otomatik olarak seçeceği bir özet bilgi bölümün yer alması gerekiyor. Bu konuda web sitenizin tasarım ve program çalışmasını yapan firma/kişilerden destek alabilirsiniz. Özet bilgi içinde, faaliyet alanınız, ürün/hizmetlerinizin yer alması önemli. Örneğin bu bölümde yer alacak anahtar kelimeler, firmanın isminden çok verdiği hizmet, ürettiği ürün vb. kelimelerden oluşmalı. Örneğin; sac profil, metal, gıda, sigorta vb.

Bu noktada önemli bir ayrıntıyı hatırlatmakta yarar var. Arama motorları, animasyon çalışması olan web sitelerini tarayamıyor. Dolayısıyla anahtar kelime ile ilgili olarak sıralanan siteler arasında bu tür uygulamaları olan siteleri görmek mümkün değil. Bu nedenle, bu tür çalışmalardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Bunun yanında, başka web sitelerinde sitenizin link’inin yer alması da tanıtımınız için faydalı olabilecek bir yoldur. Link, bir web sitesi içinde yer alan ve üzerine tıklandığında adı geçen diğer web sitesine ulaşmanızı sağlayan yönlendirmedir. Rakibiniz olmayan, ancak bağlantılı işler yaptığınız vb. farklı web siteleri, sektörel portal’lar, üye olduğunuz Oda vb. örgütlerle de bu yönde karşılıklı işbirlikleri yapabilirsiniz. Yine bu tür örgüt ya da sektörel tanıtım portal’larında, firmanızı tanıtan ve web sitenize yönlendirme yapan tanıtımlar konusunda işbirliği yapmak da mümkün.

Bir diğer yol, hedef kitlenizin sık sık ziyaret ettiği haber portal’ları, alışveriş siteleri vb. yerlere reklam (banner) vermek. Bu konuda, reklam ajanslarından ya da doğrudan kendi reklam bölümlerinden bilgi alabilirsiniz. Ancak detaylı olarak araştırmak ve her birinin sunduğu imkanları karşılılaştırmakta yarar var. Arama motorlarının reklam kampanyaları mevcut. Örneğin, ürün/hizmetlerinizle ilgili bir anahtar kelime ile arama yapıldığında, kullanıcının karşısına sizin sitenizin öncelikle olarak çıkması ya da reklam alanında olmanız gibi…

Son olarak, bireysel tanıtım gücünün de etkisini unutmayın. Çalışanlarınızı, müşterilerinizi, iş ortaklarınızı vb. sitenize yönlendirmeleri konusunda bilgilendirin, hatta kendiniz de aynı çalışmayı yapın. Kartvizitlerinizde web sitesi adresiniz ve e-posta adresleriniz yoksa mutlaka bu şekilde yenileyin.

Kaynak: Bu yazı, Kolay İletişim tarafından, KobiFinans için derlenmiştir